در باب پلورالیسم(تکثر گرایی)دینی

✍️امروز در یکی از کلاس ها با یکی از اساتید بحثی پیامون پلورالیسم دینی داشتیم،که در نگاه اول بسیار جذاب است،در ایران پلورالیسم دینی با این اصطلاح که "به تعداد آدم های روی زمین راه هست برای رسیدن به خدا"شناخته و تکثیر شد.

یکی باید به مخترع این واژگان میگفت کدام راهها راه فاضلاب،راه پشت بام،راه جاده خاکی،راه سنگلاخ و .... که نمیشود به خدا رسید اگر هم شد فقط مسیر را دراز کردیم.زرتشت بزرگ هزاران سال قبل جواب این #مغلطه را داده است و آن این هست"راه در جهان یکی است آن هم راه راستی"در اسلام هم به یک صراط مستقیم اشاره شده است،پلورالیسم دینی که هر شخصی یک علم دستش بگیرد و چند نفر را پشت سرش جمع کند و آزادانه یک دین درست بکند بسیار برای امنیت کشورها خطر ناک هست زیرا که بافت جامعه را تغیر میدهد و هزار دستگی ایجاد میکند.

✍️ هند دچار این آفت هست که هزار دینی در آن کشور وجود دارد،پیروان این ادیان هم مشغول تکه پاره کردن همدیگر هستند،در نتیجه پلورالیسم دینی برای امنیت ملی کشورها خطرناک هست،علاوه بر این اگر هم مشغول تکه پاره کردن همدیگر نباشند انرژی جامعه صرف کارهای بیخود میشود مثلا پیروان این دین با پیروان آن دین مناظره بکنند،یا پاسخ توهین های هم را بدهند یا با هم رقابت کنند،اینها در قرن 21 که آمریکای مسیحی که یک دست هست و دارد ماه را مسکونی میکند به مریخ فضانورد می فرستد کشورهای عقب افتاده جهان سوم را عقب افتاده تر میکند.

✍️این مساله که هرکس هرچه می اندیشد بر زبان بیاورد و آن را تبدیل به دین بکند و عده ای را دور خود جمع کند معادل آنارشیسم است.

✍️یکی از فلسفه های به وجود آمدن بهائیت و فرقه های رنگارنگ و تلوزیون های رنگارنگ مسیحی و کلیسای خانگی و ...در این کشور هم ایجاد چند دستگی و در نتیجه یک برنامه دراز مدت برای تجزیه یران هست،همان بلایی که سر هند و پاکستان آوردند،در هند سیک ها را تحریک به کشتار مسلمانان کردند،مسلمانان هم جدا شدند ولی زمانی که جامعه از لحاظ دینی یک دست باشد بیشتر میتواند پیشرفت بکند.

کانال تلگرام من/پروفایل فیسبوک من/پروفایل اینستاگرام من/پروفایل دوم اینستاگرام من(نوشته های وبلاگی)/صفحه من در ویکا/صفحه من در توئیتر

/ 0 نظر / 47 بازدید